Po kilku miesiącach pracy Jędrzejowski Chór Miejski pod dyrekcją Alicja Gaweł-Kramarz zakończył realizację projektu pod nazwą „Ku czci Mistrza Wincentego Kadłubka, ojca kultury polskiej” w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w celu kultywowania dziedzictwa narodowego.
Zapraszamy Państwa w najbliższą sobotę, 8 marca , na uroczystości w Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie, kiedy to przypada kolejna rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka – kronikarza, biskupa, mnicha, współpatrona diecezji kieleckiej i patrona Jędrzejowa.
W dniach 16 i 17 lutego w ramach obchodów 754. rocznicy nadania praw miejskich miastu Jędrzejów w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyło się widowisko estradowe pt „Poczekalnia – z artystami w podróży się nie dłuży”, z udziałem jędrzejowskich wykonawców i gościa specjalnego – 𝗪𝗜𝗞𝗧𝗢𝗥𝗔 𝗭𝗕𝗢𝗥𝗢𝗪𝗦𝗞𝗜𝗘𝗚𝗢. Spektakl w reżyserii Ireneusza Ślusarczyka jest hołdem złożonym Wielkim Nieobecnym Jędrzejowskiej Kultury.
Dzięki życzliwości księdza proboszcza Franciszka Piwowarczyka w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej wystąpił Jędrzejowski Chór Miejski, tym razem pod dyrekcją Mariusza Kramarza. Chór zaśpiewał kilka kolęd w trakcie mszy św., po czym wystąpił w koncertem kolędowym. Licznie zgromadzeni wierni nie opuścili kościoła po nabożeństwie, (jak to się czasami w innych kościołach zdarza) i wysłuchali oprócz znanych kolęd w nowych aranżacjach Mariusza Kramarza, także pastorałki, w tym „Niemowlątko na słomie” do muzyki Macieja Małeckiego i słów Elżbiety Szeptyńskiej, czy znanej z wykonania Ewy Bem w filmie „Miś” pastorałki „Lulejże mi lujej”. Słowa do niej napisał Stanisław Tym. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, a i chórzyści mieli wielką przyjemność ze śpiewu. Nic piękniejszego jak śpiewać zaangażowanej publiczności w kościele o dobrej akustyce melodyjne, chwytające za serce utwory. Nic dziwnego, że „Gloria” niosło się pod sufit świątyni wyjątkowo gromko. Chór jest bardzo wdzięczny ks. Piwowarczykowi za miłe słowa skierowane po koncercie do zespołu. Beata Znojkowa
Drodzy Państwo. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z kolędami! 6 stycznia 2025 roku, o godzinie 9:30, w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, podczas uroczystej Mszy Świętej, zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Jędrzejowskiego Chóru Miejskiego. Po Mszy Świętej (około 10:30) serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w naszym wykonaniu.
W czasie naszego wigilijnego spotkania jest wszystko, co być powinno – wspólna życzliwość, składanie sobie naprawdę szczerych życzeń, wzajemna sympatia okazywana na każdym kroku, celebracja radosnych rodzinnych chwil – narodzin kolejnego pokolenia chórzystów, radości z osiągnięć indywidualnych ich członków. No i rzecz jasna, wspólnego śpiewania kolęd przy suto zastawionym stole. To trzeba poczuć na własnej skórze – tego ducha Świąt Bożego Narodzenia, który się nad nami unosił.
Życzymy Wam, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były czasem spokoju, radości i rodzinnych spotkań. Niech każda chwila wypełniona będzie miłością i ciepłem, a magia Świąt napełni Wasze serca nadzieją i optymizmem.
Z głębi naszych serc pragniemy podziękować za wszystkie polubienia i ciepłe komentarze, którymi obdarzacie nasze wpisy na FB. Każdy Wasz gest jest dla nas jak promień słońca, który rozświetla nasze muzyczne dni i dodaje nam skrzydeł.
Choć nie możemy odpowiedzieć na każdy z osobna, zapewniamy, że każdy z nich jest dla nas niezwykle cenny i głęboko doceniany. Wasze wsparcie jest dla nas nieocenionym źródłem inspiracji i radości.
Dziękujemy, że jesteście z nami, wspieracie naszą pasję i dzielicie z nami miłość do muzyki. Wasza obecność i zaangażowanie są dla nas największą nagrodą.
Z najcieplejszymi pozdrowieniami i muzycznymi uściskami, Jędrzejowski Chór Miejski.
Dzisiejszego popołudnia odbyła się XIX gala wręczenia Gryfów Powiatu Jędrzejowskiego. Bardzo nam miło znaleźć się w gronie laureatów. Złoty gryf w naszych rękach – ta nagroda to wyróżnienie za intensywną pracę, ale też motywacja do nieustawania w muzycznej drodze i sięgania wyżej i wyżej – na skrzydłach naszego złotego gryfa! Dziękujemy Kapitule Konkursu za wyróżnienie i docenienie naszej działalności.
Jako komentarz „Zapiski Chórzystki” – naszej koleżanki z altów.
„Zapiski Chórzystki” Natchnięta przez prezesa Jędrzejowskiego Stowarzyszenia Muzycznego Kazimierza Nowińskiego postanowiłam się dzielić swoimi wrażeniami z działalności Jędrzejowskiego Chóru Miejskiego, którego mam zaszczyt być członkiem. Jakiś czas temu chór otrzymał Złotego Gryfa, nagrodę Powiatu Jędrzejowskiego w kategorii „Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych”. Oświeciło mnie wczoraj, że bardzo słusznie Kapituła Honorowa przyznała nam tę nagrodę, aż dziw, że dopiero teraz. Nieskromnie mówiąc, Jędrzejowski Chór, chociaż z nazwy Miejski, sławi od 11 lat miasto, gminę oraz powiat jędrzejowski nie tylko w kraju, ale i za granicami. Zdobywamy nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach, zapraszamy do Jędrzejowa polskie i zagraniczne zespoły. Bardzo pięknym, coraz nawet piękniejszym śpiewem, zyskaliśmy spore grono wielbicieli, którzy licznie przybywają na nasze koncerty, zarówno w Centrum Kultury, jak i w kościołach. Społeczny aspekt chóru jest nie do przecenienia, bo upowszechniamy kulturę muzyczną nie tylko wśród widzów. Coraz więcej osób zasila nasze grono i cieszy fakt, że integrują się poprzez śpiew także młode osoby, nie tylko z Jędrzejowa, ale i z bliższych i dalszych okolic. Wielka w tym zasługa prezesów stowarzyszenia Kazimierza Nowińskiego oraz Stanisława Nawrota, a przede wszystkim naszej dyrygentki Alicji Gaweł- Kramarz, której profesjonalizm sprawia, że chór stale wznosi się na coraz wyższy poziom. Nawiasem mówiąc, Złotego Gryfa „współzdobyła” także nasza chórzystka Monika Kudzia, która w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzi zespół „Grześki” . Nagrodę przyznano w kategorii „Działalność pożytku publicznego i integracja społeczności lokalnej”.
Nie tracimy tempa. Następnego dnia po XIII Jędrzejowskich Spotkaniach Chóralnych odbyło się nasze dalsze muzyczne świętowanie. Tym razem w Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie zaśpiewaliśmy wraz z Chórem @Basilica Cantans Katedry Wrocławskiej „zgodnym chórem” ku czci św. Cecylii: o godzinie 12:00 podczas Mszy Świętej, a po niej podczas cecyliańskiego koncertu. Niech nasza Patronka nad nami czuwa!
Poniżej relacja z XIII Jędrzejowskich Spotkań Chóralnych piórem naszej chórzystki Beaty Znojkowej.
Ci, którzy postanowili spędzić w Centrum Kultury w Jędrzejowie sobotni wieczór, delektując się muzyką chóralną, mieli okazję zażyć bardzo zdrowych słodyczy, bowiem Jędrzejowskie Towarzystwo Muzyczne w ramach XIII Jędrzejowskich Spotkań Chóralnych poczęstowało publiczność muzyczną bombonierką.
Wieczór chóralnych rozmaitości rozpoczął Chór Kameralny „Miechovia” pod dyrekcją Alicji Gaweł – Kramarz. Zrobiło się poetycko i nastrojowo za sprawą utworu „Znów wędrujemy” do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i muzyki Mariusza Kramarza.
Zespół wokalny „A capella” z Kielc pod dyrekcją Moniki Kozak- Wojciechowskiej rozbawił publiczność, bo przypomniał niezapomniane przeboje Kabaretu Starszych Panów. Jak się okazuje, chórzyści nie lubią śpiewać sami, więc dyrygentka Monika Kozak – Wojciechowska zaprosiła do wspólnego śpiewania także widownię. Swoją drogą, Spotkania mają swoją wierną publiczność, składającą się z bardzo muzykalnych i śpiewających również ludzi. Nic dziwnego, że oba chóry – na scenie i na widowni zabrzmiały znakomicie.
Jędrzejowski Chór Miejski pod dyrekcją Alicji Gaweł – Kramarz między innymi zaprezentował swój najnowszy szlagier „Bez katarynek”, napisany przez Artura Andrusa. W lutym chór wykonał pieśń wspólnie z Arturem Andrusem, tym razem w roli pana Andrusa wystąpił Jarosław Boryka.
Na zakończenie na scenie pojawił się Chór „Basilica cantans” Katedry Wrocławskiej w różnorodnym repertuarze, na wstępie usłyszeliśmy pieśni legionowe, w tym niezwykłą wersję utworu „Wojenko, wojenko” , napisaną przez Feliksa Nowowiejskiego. Żeby jednak smutno się nie zrobiło, chór „poczęstował” gości rozrywkowym repertuarem z Kabaretu Starszych Panów, zapraszając do wspólnego śpiewania widownię.
Tradycyjnie spotkania zamyka wspólne wykonanie „Gaude Mater Polonia” i zrobiło się bardzo dostojnie.
Imprezę poprowadziła Urszula Lubczyńska – Gładka. Muzyczna bombonierka, jak usłyszeliśmy po zakończeniu koncertu, bardzo „smakowała” widzom. – Muzyka chóralna kojarzy się na ogół z „ciężkim”, klasycznym, czyli kościelnym repertuarem. Tymczasem jestem mile zaskoczona tym, że rozrywkowy repertuar potrafi zabrzmieć lekko i przyjemnie w czterogłosowym wykonaniu. A jak jest jeszcze okazja pośpiewać razem z chórem, to już niczego więcej do szczęścia nie potrzeba. Jestem po raz pierwszy na spotkaniach, ale na pewno nie po raz ostatni – usłyszeliśmy od gościa z Gliwic. Beata Znojkowa
Szanowni Państwo! Tradycją naszego chóru są listopadowe spotkania chóralne. Jesień sprzyja zasłuchaniu się w pięknych dźwiękach, więc i my zapraszamy do spędzenia z nami muzycznego weekendu 23-24 listopada br.
W dzisiejsze przedpołudnie 16 listopada w Archiopactwie Cystersów trwają nagrania do muzycznego projektu ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Po nagraniu dźwięku przyszła pora na klipy video. Za całym przedsięwzięciem stoi Jędrzejowski Chór Miejski pod dyrekcją Alicji Gaweł-Kramarz. Efekty kilkumiesięcznej pracy jeszcze w tym roku będą zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców.
Goście Urszuli Lubczyńskiej-Gładkiej: Dyrygent Alicja Gaweł-Kramarz, Kazimierz Nowiński i Stanisław Nawrot- prezesi Jędrzejowskiego Towarzystwa Muzycznego zapraszają na XIII Jędrzejowskie Spotkania Chóralne.